Zawory bezpieczeństwa
6 paź 2020

Zawory bezpieczeństwa

Post by Redaktor

Zabezpieczenie instalacji przed nagłym podniesieniem się w niej ciśnienia, który mógłby spowodować jej uszkodzenie, jest obowiązkowym elementem w planowaniu konstrukcji grzewczej i innej, gdzie mamy do czynienia z ciśnieniem. Do czuwania nad nadmiernym ciśnieniem w instalacjach montowany jest zawór bezpieczeństwa. To on odpowiada za uratowanie urządzeń przed awarią.

Jak działa zawór bezpieczeństwa?

W momencie nagromadzenia się w instalacji zbyt wysokiego ciśnienia, zawór bezpieczeństwa otwiera się i daje upust parze przez otwór do atmosfery na zewnątrz lub innego zainstalowanego pojemnika. Jeżeli mamy w domu czajnik z gwizdkiem, możemy przyjrzeć się, jak wylatuje przez niego para podczas doprowadzonej do wrzenia wody. Na takiej samej zasadzie działa zawór bezpieczeństwa. Wypuszcza nadmiar pary poza zagrożony obręb. W instalacjach grzewczych mechanizm otwarcia się zaworu bezpieczeństwa jest bardzo szybki, gdyż jest on zaworem sprężynowym. Jego wylotowy otwór skierowany jest ku górze. Ma wówczas najmniejsze pole rażenia. Gdyby nadmiar pary wylatywał z boku, wówczas osoba znajdująca się niedaleko mogłaby zostać poparzona.

Wykorzystanie zaworów bezpieczeństwa w praktyce

Sprężynowe zawory bezpieczeństwa nie wymagają podłączania do dodatkowego źródła energii, by się otworzyły w kulminacyjnym momencie. Wystarczy zamontowana w nich sprężyna. Wykorzystywane są w instalacjach grzewczych, gdzie mamy do czynienia z bardzo gorącą wodą i parą pod ciśnieniem. Stosowane są m.in. w kotłowniach, instalacjach ze sprężonym gazem (parą), sprzęcie gastronomicznym i domowym (szybkowary, zaparzacze, czajniki z gwizdkiem, szybkowary).

Przed czym chroni zawór bezpieczeństwa?

Przyłącze zaworu musi być tej samej grubości co rura instalacji. Tylko wtedy prawidłowo zawór bezpieczeństwa czuwa nad bezpieczeństwem instalacji pracującej pod ciśnieniem. Gdy ciśnienie gazu lub pary w kotle, rurociągu, zbiorniku przekroczy maksymalną (dopuszczalną) wartość, zawór bezpieczeństwa otwiera się i zapobiega wybuchowi (eksplozji) instalacji.

 

0 Comments

Leave a Comment