Saletra potasowa – szerokie zastosowanie w ogrodnictwie i rolnictwie
21 maja 2020

Saletra potasowa – szerokie zastosowanie w ogrodnictwie i rolnictwie

Post by Redaktor

Saletra potasowa (nazywa też saletrą indyjską) to związek chemiczny azotanu potasu. Powstaje on poprzez kontrolowaną reakcję azotanu sodu z chlorkiem potasu. Saletra potasowa najczęściej ma postać białych kryształów, którą otrzymuje się w ramach produkcji przemysłowej. Można ją również spotkać w przyrodzie. Azotan sodu wydobywany w Indiach określany jest jako saletra indyjska. W procesie jej naturalnego powstawania bardzo istotne są specyficzne (korzystne) warunki klimatyczne – wysoka temperatura i niewielka wilgotność powietrza.

Zastosowanie saletry potasowej

Saletra potasowa wykorzystywana jest najczęściej jako nawóz sztuczny w rolnictwie, ogrodnictwie i sadownictwie. Stanowi również doskonały konserwant przydany do peklowania mięsa. Zalety saletry potasowej w konserwacji żywności znane było już na początku XX wieku. W tym okresie była ona wykorzystywana do produkcji kwasu azotowego. Korzysta się z niej też w przemyśle pirotechnicznym do produkcji tzw. czarnego prochu. Saletra potasowa wymieszana z pyłkami metalicznymi pozwala na uzyskanie efektów fotobłyskowych. Najczęściej jednak saletra używana jest jako nawóz azotowy wspomagający wegetację roślin.

Saletrę potasową najlepiej jest zastosować w okresie wiosennym, letnim i wczesnojesiennym (kwiecień-wrzesień). Do upraw szklarniowych i pod folią może być stosowana bez względu na porę roku. Jeżeli gleby są nisko nasycone składnikami odżywczymi, można już jesienią aplikować ją do gleby, by wzmocnić grunt przed wiosennym wysiewem. Jeżeli gleba jest lepsza jakościowo, wystarczy ją rozsiać w glebie w okresie wiosennym, tuż przed wysiewem. Ziemia nasycona saletrą potasową, utrzymuje się przez cały okres wegetacyjny. Rośliny mają cały rok korzystne warunki do wzrostu.

Możliwości zakupu saletry potasowej

Produkt dostępny jest w stacjonarnych sklepach z branży ogrodniczej i rolniczej. Nie jest to jedyne miejsce, gdzie można nabyć saletrę potasową. Sklepy internetowe posiadają bardzo szeroką ofertę. Można wybrać sobie różne rodzaje saletry dedykowane do poszczególnych upraw.

0 Comments

Leave a Comment