Powłoka hydrofobowa szyb
28 gru 2018

Powłoka hydrofobowa szyb

Post by Redaktor

Coraz większą popularnością zaczyna cieszyć się powłoka hydrofobowa nakładana na szyby samochodu – tzw, niewidzialna wycieraczka. W wielu sytuacjach może ona wręcz zastąpić wycieraczki mechaniczne.

Powłoka hydrofobowa

Powłoka hydrofobowa

Czym jest niewidzialna wycieraczka?

Proces nakładania na szyby samochodu preparatu z powłoką hydrofobową nosi nazwę hydrofobizacji. Opiera się on na nanotechnologii, czyli technice wykorzystującej struktury cząsteczek.

Preparat wnika w mikropory szyby tworząc powłokę hydrofobową, przez co podczas jazdy w trakcie opadów krople deszczu ześlizgują się po szybie bez śladu, co znacznie poprawia komfort prowadzenia. Kolejną zaletą powłoki hydrofobowej jest zwiększenie odporności na osadzanie zabrudzeń nawet o 70 procent oraz osadzanie szronu w zimie. Lód z szyby pokrytej niewidzialną wycieraczką znacznie łatwiej zeskrobać niż z szyby, której nie posiada takiej powłoki.

Używanie niewidzialnej wycieraczki powoduje, że z tradycyjnych wycieraczek możemy korzystać znacznie rzadziej, a przy prędkości powyżej 80 km/h praktycznie ich nie potrzebujemy.

Powłokę hydrofobową można nałożyć samodzielnie lub zostawić to do zrobienia specjalistycznym salonom detailingowym. Środki do nakładania niewidzialnej wycieraczki w domu kosztują od 15 zł do 80 zł, przy czym należy pamiętać, że produkty niższej jakości będą znacznie mniej wytrzymałe i swoje zadanie będą spełniać przez parę tygodniu, natomiast preparaty z wyższej półki nawet przez parę miesięcy. Skorzystanie z usług fachowców to koszt ok. 50 zł. W takim przypadku powłoka powinna działać nawet rok lub przez 15 tysięcy przejechanych kilometrów w przypadku szyby przedniej i do 60 tysięcy dla szyb bocznych.

Wada niewidzialnej wycieraczki

Powłoka hydrofobowa najlepiej sprawdza się przy prędkościach powyżej 50 km/h, więc podczas jazdy po mieście konieczne jest używanie wycieraczek mechanicznych. Na szybie pokrytej niewidzialną wycieraczką ich jakość pracy znacznie się pogarsza – będą one przeskakiwać, piszczeć oraz szybciej się zużywać. Po zmroku podczas najmniejszego deszczu łatwo zostać oślepionym, z powodu kropelek wody, które osadzają się na szybie i rozpraszają światło, zamiast spływać.

 

Tags:

0 Comments

Leave a Comment