Nawadnianie organizmu podczas biegów długodystansowych – podstawowe informacje
8 gru 2020

Nawadnianie organizmu podczas biegów długodystansowych – podstawowe informacje

Post by Redaktor

Biegi długodystansowe wiążą się z ogromnym obciążeniem dla ludzkiego organizmu, również pod kątem utraty wody. W związku z tym biegacze stający na starcie takich biegów muszą mieć świadomość tego, że dużą wagę powinni przyłożyć do kwestii nawadniania. Zwykle dbają o to organizatorzy, przygotowując dla biegaczy stoiska z wodą, na których kubeczki wraz z odpowiednią ilością wody są podawane biegaczom przez wolontariuszy. Zwykle takie punkty są rozstawione na trasie co 5 kilometrów, jeśli jest to jednak dystans maratoński, mogą być ustawione np. co 3 lub 4 kilometry. Ważne jest to, aby na tego typu punktach wziąć chociaż kilka łyków wody, dorzucając do tego żel energetyczny lub kostkę czekolady. Wtedy uzupełni się ubytek wody oraz energii i biegacz bez przeszkód dotrze do mety.

Warto zabrać ze sobą bukłak z wodą

Istnieją specjalne bukłaki na wodę, które są przygotowywane dla biegaczy. Warto zabrać je ze sobą na trasę, np. w specjalnym plecaku biegowym. Taka propozycja skierowana jest jednak do osób początkujących lub też takich, które stają na starcie biegów ultra. W tego typu rywalizacji czas schodzi na dalszy plan, a liczy się to, aby bezpiecznie i w pełnym zdrowiu dotrzeć na metę. Dzięki temu, że wodę będzie miało się przy sobie, można w dowolnym momencie po nią sięgnąć i nie przeciskać się przez tłum innych biegaczy na punktach z wodą. W przypadku wypicia całej wody np. w połowie dystansu, bukłak zawsze można uzupełnić na punkcie odżywczym. Wolontariusze nie będą mieć z tym żadnego problemu.

Do czego może doprowadzić nieprawidłowe nawadnianie organizmu podczas biegu?

Nieprawidłowe nawodnianie organizmu podczas biegu doprowadza do:

  • podwyższenia temperatury ciała,
  • wzrostu tętna,
  • zmniejszenia dopływu krwi do skóry.

Oprócz wody na punktach odżywczych można pokusić się o spróbowanie napoju izotonicznego lub też kalorycznego. W niektórych przypadkach pomocna jest cola, która na ostatnich kilometrach biegu daje dużego „kopa” energetycznego i pobudza do działania. Ważne jest to, aby nie opuszczać żadnego punktu z wodą i pić kilka sporych łyków wody raz na 20-30 minut. Jeśli jest to pora letnia, czas ten można skrócić, np. do 15 minut.

0 Comments

Leave a Comment