Jak obsługuje się półautomat spawalniczy?
29 cze 2020

Jak obsługuje się półautomat spawalniczy?

Post by Redaktor

Spawanie nie jest procesem łatwym dla początkującego. Wiele może jednak ułatwić zakup spawarki półautomatycznej, popularnie zwanej migomatem. Nazwa wzięła się od techniki spawania, która jest tutaj wykorzystywana. W dzisiejszym poradniku sprawdzimy na jakiej zasadzie działa taki półautomat i jak go obsługiwać.

Sposób pracy

Metodą spawania, którą wykorzystuje niemal każdy półautomat spawalniczy, jest MIG/MAG. Technika ta opiera się na spawaniu elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych (MIG) lub aktywnych (MAG). Gaz zmagazynowany jest w butli, którą przed rozpoczęciem pracy należy podłączyć do urządzenia. Operator trzyma w ręce uchwyt, do którego doprowadzany jest drut będący elektrodą, ze szpuli zainstalowanej wewnątrz spawarki, a także wylot gazu osłonowego ze wspomnianej butli. W momencie naciśnięcia przycisku na uchwycie, urządzenie wykonuje kilka akcji. Przede wszystkim podaje napięcie spawalnicze na drut, zaczynając go jednocześnie wysuwać. Oprócz tego dochodzi do otwarcia elektrozaworu, który umożliwia przepływ gazu i jego wylot z dyszy uchwytu. Łuk pali się między końcówką cały czas podawanego drutu, a spawaną powierzchnią.

Ustawienia spawarki

By poprawnie pracować wykorzystując półautomat spawalniczy, trzeba go najpierw odpowiednio ustawić. Najważniejszy parametr to oczywiście prąd spawania, który możemy regulować od wartości około 50 amperów (A), do nawet 200-300 A w urządzeniach do zastosowań domowych. Kolejnym jest prędkość wysuwania (posuwu) drutu, który musimy dobrać doświadczalnie lub eksperymentalnie. Ustawienia można zmieniać podczas samego procesu spawania. Niektóre urządzenia mają możliwość zdefiniowania dodatkowych ustawień, między innymi tego jak długo po puszczeniu przycisku na uchwycie ma być otwarty elektrozawór gazu osłonowego.

Jak widać, obsługa spawarki półautomatycznej, zwanej także migomatem, wcale nie jest trudna. Proces spawania jest natomiast znacznie łatwiejszy, niż przy technice elektrodowej. Możliwe jest uzyskanie o wiele większej precyzji, dlatego tytułowe urządzenia powszechnie wykorzystuje się np. w warsztatach samochodowych.

0 Comments

Leave a Comment