Jak dobrać odpowiednią karetkę do wózka widłowego?
12 sty 2021

Jak dobrać odpowiednią karetkę do wózka widłowego?

Post by Redaktor

Wózek widłowy to pojazd doceniany w każdej większej firmie. Niezbędny na magazynie , pozwala na bezproblemową obsługę nawet najcięższych lub wyżej umiejscowionych towarów. Jego stan powinien być regularnie kontrolowany, aby uniknąć wypadków i niepotrzebnych awarii.

Karetka w wózku jest bardzo ważna

Każdy operator powinien znać budowę wózka widłowego, aby móc w pełni wykorzystać jego możliwości. Jednym z elementów wózka jest karetka. Jest to inaczej „płyta czołowa pojazdu”, są do niej przymocowane widły oraz maszt. Karetka jest elementem, który można dokupić u dystrybutorów osprzętu do wózków. Jej działanie opiera się na toczeniu się po rolkach wzdłuż prowadnic.

Karetki są elementem wyposażenia wózków widłowych spalinowych, elektrycznych, wózków terenowych lub paletowych elektrycznych z masztem. Choć zwykły wózek paletowy posiada widły, to nie ma jednak karetki.

Rodzaje (klasy) karetek

Wyróżnia się pięć klas, określonych przez normy ISO. Określenie klasy karetki do widlaka jest istotne, gdy chcemy dobrać widły lub inny osprzęt. Z kolei każdy rodzaj dzieli się na typy A i B w zależności od wysokości umocowania dolnego zaczepu wideł.

Każdy rodzaj karetki pasuje do pojazdu o różnym udźwigu.  Poniżej udźwigu 999 kg określa się klasę I– najrzadziej używaną. Najczęściej wykorzystuje się klasę II – gdzie udźwig wózka wynosi od 1 do 2,5t. Klasa II to wózki od 3 do 3,5 t nośności. Klasa IV od 5 do 10 t oraz rzadko używana klasa V powyżej 10t.

Jak określić klasę karetki widlaka?

Aby to zrobić trzeba wykonać pomiary. Można to zrobić na dwa sposoby:

Wariant 1: Mierzymy wysokość górnego i dolnego mocowania wideł

Wariant 2: Mierzymy na jakiej wysokości jest górne mocowanie widły, zaczynając od dolnej krawędzie widły.

Błędnie wykonane pomiary i dobranie złych wideł może skutkować tym, że nawet jeśli uda się je zamontować to nie będziemy w stanie podjąć wszystkich możliwych operacji wózkiem.

Różne typy karetek

Oprócz klas karetek występują także różne typy karetek: np. z przesuwem bocznym czy widłami pływającymi. Dobór typu zależy od potrzeb danej firmy.

0 Comments

Leave a Comment