Czym cechuje się uzależnienie od leków?
15 kw. 2021

Czym cechuje się uzależnienie od leków?

Post by Redaktor

Uzależnienia mogą przybierać różne formy. Ludzie najczęściej utożsamiają ten temat z alkoholem, czy narkotykami. Okazuje się zaś, że leczenie uzależnień jest nierzadko potrzebne w przypadku osób, które biorą zbyt dużo leków. Czym charakteryzuje się taki temat? W jaki sposób może być leczona lekomania?

Jakie są główny objawy?

Uzależnić można się od rozmaitych kwestii. W tym gronie są także leki. Jak to jednak objawia się w praktyce? Osoby uzależnione zaczynają przyjmować konkretne medykamenty bez żadnej potrzeby. Czasami samodzielnie zwiększają dawki leków (chociaż lekarz miał w tym temacie zupełnie inne zdanie). Jak jeszcze objawia się uzależnienie tego typu? Osoby borykające się z tym kłopotem regularnie chodzą na wizyty do doktorów (czasami bez żadnej potrzeby). Chodzi im o to, by zdobyć jak najwięcej recept na konkretne leki. Kiedy medykamentów zaczyna brakować, osoby uzależnione zaczynają panikować. Uspakajają się dopiero wtedy, kiedy zażywają konkretne pastylki. Długotrwała przerwa w stosowaniu leków powoduje u nich duże problemy w aspekcie normalnego funkcjonowania.

Jak przebiega leczenie lekomanii?

Na początku trzeba wybrać fachowców oferujących leczenie uzależnień tego typu. Specjaliści analizują sytuację i wskazują możliwe formy pomocy. Nieunikniona jest terapia (indywidualna albo grupowa). Ważne jest to, by zrozumieć, że lekomania to poważny problem, który negatywnie rzutuje na rozmaite obszary naszego codziennego życia. Fachowcy w trakcie rozmów omawiają między innymi to, jakie skutki uboczne ma stosowanie (w nieodpowiednich ilościach) konkretnych leków. Dzięki temu osoba uzależniona powoli zaczyna bardziej kontrolować ten aspekt.

0 Comments

Leave a Comment